Kosmetyki dla dzieci – czy warto?

Kosmetyki, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie maksymalnie odżywić skórę człowieka i zadbać o jej odpowiedni wygląd. Z oczywistych względów, skóra dziecka (a zwłaszcza małego) nie wymaga takich zabiegów. Tutaj najistotniejszą rolą jest zabezpieczenie jej przed różnymi uczuleniami i stanami zapalnymi. I właśnie dlatego, kosmetyki dla dzieci mają nieco inną specyfikę działania.

Kremy otulające

Otulający krem dla dzieci to substancje silnie natłuszczone, których zadaniem jest stworzenie odpowiedniej bariery ochronnej na powierzchni ciała dziecka. Dzięki niej, jest ona znacznie bardziej odporna na urazy i inne, niebezpieczne czynniki. Ponadto, kremy te wpływają na szybszą regenerację naskórka, odżywiając go odpowiednio dużą dawką lipidów.

Kremy przeciw odparzeniom

Odparzenia, to zjawisko bardzo często spotykane u bardzo małych dzieci. Brak odpowiedniej wentylacji skóry w miejscach szczególnie na to narażonych, wpływa na wzrost ryzyka powstania odparzeń a co za tym idzie – również chorób dermatologicznych. Tego typu kremy dla dzieci odpowiednio odżywiają skórę, wpływając na w miarę jak najszybszy jej powrót do zdrowia.

Na co zwracać uwagę?

Warto pamiętać, że każdy kosmetyk dla dzieci, powinien mieć odpowiedni skład, który nie będzie negatywnie wpływał na kondycję skóry (tu przykłady). Dlatego produkty te nie zawierają z reguły olejków eterycznych (które odpowiedzialne są wyłącznie za aromat), bądź też związków alkoholi. Kosmetyki dla dzieci nie powinny również posiadać parabenów.

Podsumowanie

Rolą wszystkich kosmetyków dla dzieci, jest odpowiednie nawilżenie i zabezpieczenie skóry. Niemniej, każdy z nich działa na skórę w konkretny, nieco inny sposób. Dlatego tak ważne jest, by kremy te dobierać zarówno do specyfiki skóry, jak i wieku dziecka.