szampony oczyszczające

Szampony oczyszczające – jakie wybrać i jak stosować?

W drogeriach spotkać można wiele rodzajów szamponów: oczyszczające, nawilżające, do włosów farbowanych i wiele innych. Kiedy jednak włosy naprawdę potrzebują oczyszczenia i jak robić to odpowiednio, aby uniknąć ich zniszczenia i przesuszenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym poradniku.

Kiedy włosy potrzebują umycia szamponem oczyszczającym?

Czasami włosy stają się przeciążone różnymi kosmetykami do ich stylizacji i pielęgnacji. Zdarza się też, że po codziennym myciu włosów, zaczynają się one coraz szybciej przetłuszczać. W takiej sytuacji idealny będzie szampon, który dokładnie oczyści włosy z zabrudzeń, pyłów i resztek kosmetyków. Szampony oczyszczające charakteryzują się tym, że usuwają zabrudzenia lepiej niż zwykły szampon do codziennego stosowania. Zawierają one detergenty takie jak SLES i ALS. Są to bezpieczne substancje o działaniu pianotwórczym, myjącym i emulgującym, co pozwala efektywnie usuwać cząsteczki brudu i sebum.

Szampon oczyszczający – jaki wybrać?

Przede wszystkim taki, który zawiera w składzie SLES (Sodium Laureth Sulfate) i ALS (Ammonium Lauryl Sulfate). Szampon oczyszczający nie powinien jednak zawierać emolientów, czyli preparatów o działaniu nawilżającym i nabłyszczającym. Należą do nich: oleje, silikony czy parafiny. W składzie szamponu oczyszczającego nie powinny znaleźć się też proteiny wielkocząsteczkowe, gdyż mogą one obciążać włosy. Skład można sprawdzić na – https://bellita.pl/szampony-oczyszczajace-i-peeling.

szampony oczyszczające

Jak używać szamponu oczyszczającego?

Warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie tego typu szamponu może mieć niekorzystne skutki takie jak podrażnienie skóry głowy, wysuszenie jej. Po użyciu szamponu oczyszczającego włosy mogą stać się szorstkie i matowe. Dlatego oczyszczanie włosów warto robić np. 1-2 razy w tygodniu. Po nałożeniu szamponu należy masować skórę głowy kolistymi ruchami, aby jak najdokładniej oczyścić ją z cząsteczek brudu i sebum. Należy pamiętać, aby po spłukaniu użyć odżywki do włosów, dzięki czemu nie będą one sprawiały wrażenia przesuszonych.