Wszy u dzieci, co musimy o nich wiedzieć

Wszy u dzieci – co musimy o nich wiedzieć?

Wszawica kojarzy się  z brakiem dbałości o higienę i nie ukrywajmy z biedą. Jednak to absolutnie błędne przekonanie. Wszawica jest chorobą demokratyczną, zachorować może każdy, bez względu na wiek, wykształcenie czy status społeczny. Wszawica  nie jest niestety problemem  dawno minionym. Dzieci najczęściej zarażają się w szkołach czy na obozach.

Wszy u dzieci, co musimy o nich wiedzieć?

Wszawica przez dłuższy okres może nie dawać żadnych symptomów. Oznaki świadczące o występowaniu owadów wszawych są skutkiem uczulenia ludzkiego organizmu na ich ślinę i wydaliny.  Na miejscu ukąszenia (przede wszystkim okolice skroniowe i potyliczne, u osób o długich włosach także okolice karku i barków) może wystąpić świąd, zaczerwienienia z towarzyszącymi im grudkami. Może dojść do bakteryjnego zakażenia zmian. Wskutek nasilonego stanu zapalnego mogą ulec powiększeniu okoliczne węzły limfatyczne. O aktywnym zakażeniu wskazuje występowanie żyjących osobników wszy. To, czy gnidy są nieżywe, można stwierdzić wyłącznie pod mikroskopem. Lokalizacja jajek bliżej cebulki włosa wcale nie daje stuprocentowej gwarancji, że jajo jest żywe.

Jak leczymy wszawicę?

W leczeniu wszy głowowej u dorosłych i dzieci wykorzystuje się miejscowe aplikowanie na skórę głowy preparatów z dodatkiem 1% permetryny, która działa neurotoksycznie. Posiada ona korzystny profil bezpieczeństwa i jest słabo wchłaniana przez skórę, należy jednak zachować środki bezpieczeństwa i maksymalnie zredukować styczność leku ze skórą dzieci. Permetrynę aplikuje się na wysuszone i oczyszczone szamponem włosy bez stosowania odżywki na okres 10 min, po którym należy ją porządnie spłukać. Z powodu na oporność młodych gnid na działanie tego środka, należy powtórzyć zabieg po 7-10 dniach.

Tak samo należy działać w przypadku preparatu isopropyl myristate/ST-cyclomethicone , który rozpuszcza woskowy szkielet insekta, co powoduje jego obumieranie. Swędzenie głowy może występować podczas leczenia — nie jest jednak oznaką ponownej infekcji ani braku skutecznego działania leku.

U maluchów poniżej 2 lat można również stosować Dimethicone – preparat zalicza się do grupy krzemów i powoduje niedrożność dróg oddechowych wszy, co w konsekwencji powoduje uduszenie. Co znacznie usprawnia usuwanie gnid, rozpuszczanie cementu. Środek działa na wszystkie etapy cyklu rozwojowego owadów. Jeżeli mamy wątpliwości jaki preparat na wszy dla dzieci, to skonsultujmy się ze specjalistą; pediatrą bądź farmaceutą.

Nie tylko leki z apteki…

Oprócz leczenia farmakologicznego wskazane jest regularne szczotkowanie jaj wszy z włosów — w aptece można kupić specjalny grzebień z grubymi zębami. Dostępne są również grzebienie elektryczne. Nie jest konieczne obcinanie włosów, ale rozplątanie jaj może być łatwiejsze. Roztwór octu i wody (1 łyżka octu + 0,5 litra wody) może również pomóc w rozpuszczeniu pozostałości we włosach. 

Warto zaznaczyć, że kuracji muszą się poddać wszyscy domownicy. Trzeba też odkazić przedmioty domowego użytku, takie jak bielizna, pościel czy ręczniki. w innym przypadku kuracja będzie nieskuteczna i niechciani lokatorzy wrócą…