pedicure i manicure warszawa

Żel żywokostowy w medycynie naturalnej

Żywokost jest znaną od setek lat rośliną leczniczą. Głównie występuje na skalistych oraz podmokłych terenach Europy i Azji zachodniej. Z ciemnobrunatnego korzenia pozyskuje się niezwykle przydatną w medycynie alantoinę. Surowiec otrzymywany z korzenia może być wykorzystywany tylko do użytku zewnętrznego, ponieważ zawiera trujące alkaloidy pirolizyndowe. Ekstrakt z wysuszonej rośliny jest zawarty m.in. w żelach, zasypkach, kremach i maściach. 

Dlaczego żywokost leczy ? 

Staropolska nazwa rośliny wzięła się od ożywiania lub odżywiania kości.

Okłady z żelu żywokostowego przyspieszają produkcję komórek okostnej, z których zbudowana jest kość grubowłóknistą. Jest to niezwykle ważne w procesie zrastania się kości. Wyciąg z żywokostu posiada właściwości silnie sciągające, regenerujące i powlekające.  Zanim zabroniono używać alantoiny do użytku wewnętrznego, służyła ona do leczenia przypadłości żołądkowo-jelitowych.  Obecnie wyciągu używa się wyłącznie do schorzeń zewnętrznych.  

Właściwości lecznicze żywokostu ? 

W aptekach można nabyć leki recepturowe i przemysłowe na bazie wyciągu z żywokostu. Zasypki i maści są używane przez dermatologów do leczenia otarć skóry i ran powstałych na skutek oparzeń, odmrożeń i owrzodzeń. Alantoina jest ważnym składnikiem zasypek na odparzenia dla dzieci i dorosłych. Żel żywokostowy jest polecany przez reumatologów i ortopedów. Wspiera leczenie osteoporozy, złamanych kości, zwichnięć, naciągniętych mięśni, stłuczeń, stanów zapalnych ścięgien oraz działa przeciwbólowo na dolegliwości reumatyczne.