Sposób otrzymywania hydrolatów

Kiedy zaczęto mówić o oczarze wirginijskim, zwolennicy naturalnych produktów od razu go pokochali. A to wszystko za sprawą jego wyjątkowych właściwości na skórę. Dziś na rynku dostępnych jest wiele produktów, w których składzie odnajdziemy tę specyficzną roślinę, jednak jednym z najbardziej rozpoznawanych jest hydrolat z oczaru wirginijskiego (https://mydlasie.pl/pl/p/Hydrolat-z-Oczaru-Wirginijskiego-100-ml/131)

Czym jest hydrolat?hydrolat z oczaru

Choć nazwa może być myląca, hydrolat (woda roślinna) to nic innego, jak woda, którą otrzymuje się podczas procesów destylacji materiału roślinnego (hydrolaty często powstają jako produkty uboczne podczas produkcji olejków eterycznych). Olejki pozyskuje się z całych roślin lub ich części, nierozpuszczalne w wodzie cząsteczki tworzą pożądany olejek, z kolei woda pozostała po tym procesie (również zawierająca cenne składniki), to właśnie hydrolat. Tak powstała woda roślinna (hydrolat) jest bogata w substancje roślinne rozpuszczalne w wodzie oraz śladowe ilości olejku eterycznego. Zwykle są to stężenia na poziomie 0,02%-1%. Określanie hydrolatu „wodą kwiatową”, często sprawia, że niektórzy konsumenci używają go jako wody zapachowej, jednak nie takie jest jego przeznaczenie.

Hydrolat, w przeciwieństwie do olejku eterycznego jest bardziej rozcieńczony, charakteryzuje się też znacznie delikatniejszym zapachem. W odróżnieniu od olejku eterycznego może być stosowany bezpośrednio na skórę. Zwykle hydrolaty używane są jako toniki lub mgiełki do twarzy, równie często stanowią też składniki innych kosmetyków. Warto dobrać hydrolat do rodzaju cery, ponieważ wpłynie on znacząco na poprawę jej kondycji.